RIBLJA ČORBA V CVETLIČARNI

  • Objavljeno dana 06.12.2011 u 12:37
RIBLJA ČORBA V CVETLIČARNI
Leta 1978 se je Bora ?orđević povezal s prijatelji iz skupine SOS (Miša Aleksić, Rajko Kojić in Miroslav Milatović Vicko) in ustanovil Ribljo Čorbo. 22. decembra istega leta so izdali prvi singel s pesmimi »Lutka sa naslovne strane« in »On i njegov BMW«, ki je takoj postal izjemno priljubljen. Po objavi tega singla,  se je Bora odločil, da skupina potrebuje še eno kitaro. Tako je v skupino prišel Momčilo Bajagić – Bajaga. V začetku leta 1979 so izdali že drugi singel, na katerem sta se znašli pesmi »Rokenrol za kućni savet« in »Valentino iz restorana«.

Ko so fantje zaključili s služenjem vojaškega roka, so se februarja 1981 lotili snemanja drugega albuma, ki so ga naslovili »Pokvarena mašta i prljave strasti«. Posebne omembe so vredne pesmi: »Ostaću slobodan«, »Lak muškarac« in »Neke su žene pratile vojnike«. Novembra je izšel tretji album »Mrtva priroda«, za katerega je Bajaga napisal »Ja sam se ložio na tebe«, vse druge bolj udarne pesmi pa so bile skupno delo vseh članov skupine. Na albumu najdemo še: »Ne veruj ženi koja puši Drinu bez filtera«, »Odlazak u grad«, »Na zapadu ništa novo«, »Pekar, lekar, apotekar«, »Neću da ispadnem životinja« in »Volim, volim žene«. Prodanih je bilo rekordnih 500.000 plošč in Riblja čorba se je prebila na sam vrh jugoslovanske glasbene scene. Plošča »U ime naroda« je izšla nekaj mesecev kasneje in postala najbolje prodajani koncertni album v dotedanji jugoslovanski zgodovini rocka. Peti album »Buvlja pijaca«  in na njem so se znašle pesmi z bolj ˝družbeno˝ problematiko, kot so »Slušaj, sine«, »Ja ratujem sam«, »Pravila«, »Kad ti se na glavu sruči čitav svet«, pa tudi nepozabna »Kako je lepo biti glup«.

Leta 1984 »Pozitivna geografija« postane največji hit v državi. Ponovno gredo v studio in posnamejo »Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju«.

Riblja čorba je leta 1985 posnela album »Istina«. Zaradi pesmi »Pogledaj dom svoj, anđele«, »Snage opozicije«, »Alo« in »Dvorska budala« je založba Jugoton zavrnila izdajo, zato se je skupina vrnila k založbi PGP RTB. Takoj naslednje leto je sledila plošča »Osmi nervni slom«. Poleg »Amsterdam«, je bil udarni hit na plošči tudi »Nemoj da ideš mojom ulicom«. Februarja 1987 sledi plošča »Ujed za dušu«.

Desetletnico skupine so proslavili s kompilacijo »Riblja čorba 10« in albumom »Priča o ljubavi obično ugnjavi«. Spet z novo zasedbo so posneli album »Koza nostra«, kjer se je kot gost pojavil tudi Džoni Štulić in skupina Azra. Album »Labudova pesma« je bil mišljen kot poslovilni album, a kasneje se je skupina odločila, da ne bo prenehala z ustvarjanjem. Niti z naslednjo ploščo »Zbogom, Srbijo« Riblja čorba ni dosegla večjega uspeha. Sledil je album »Ostalo je ćutanje«, hkrati pa je Bora snemal album »Njihovi dani«.

V začetku leta 1997 je bila Čorba na t.i. turneji »Po slobodnim gradovima Srbije« (Po svobodnih mestih Srbije), istega leta pa so izdali tudi kompilacijo »Treći srpski ustanak«. Sledila sta album »Nojeva barka« in »Pišanje uz vetar«. Leta 2003 je skupina izdala album »Ovde«, sledili pa so še trije deli Trilogije: »Nevinost bez zaštite«, »Devičanska ostrva« in »Ambasadori loše volje«. Zadnji album »Minut sa njom« so izdali februarja 2009.

Nakup vstopnic