
Huun-Huur-Tu
- 21,90 EUR Cena
- Processing costs fee per ticket is 1 EUR. Tax is included.
V primeru slabega vremena se koncert seli v Kulturni dom Nova Gorica.
- Responsible organizer and seller
ODPRTA KODA, UMETNIŠKO UPRIZARJANJE, D.O.O.- LOKOVEC 112, 5253 Čepovan
Festival Glasbe sveta ponuja unikatno glasbo, ki je ohranila stik z okoljem, iz katerega izhaja.
Na majhnih območjih, ki so za današnje razmere le malo oddaljena eno od drugega, so se skozi čas in pod vplivom okolja razvili različni načini bivanja in tako tudi različni običaji, navade in načini izražanja. Eden pomembnejših ali celo ključnih elementov izražanja načinov življenja v skupnosti pa je bila glasba.
To glasbo danes imenujemo world music, poslovenjeno bi lahko rekli, da je to ljudska ali etno glasba. Ta glasba ima tradicijo in je hkrati polna življenja – brezimni godci so jo namreč skozi stoletja prenašali iz roda v rod in jo hkrati vedno aktualizirali in plemenitili.
Čeprav vemo, kdo so, so ti nastopajoči na Festivalu Glasbe sveta na nek način prav to, moderni ljudski, brezimni godci: tako kot so godci v preteklosti pod vplivom različnih bližnjih in daljnih glasb prirejali ljudsko glasbeno izročilo, tako to danes počnejo glasbeni gostje festivala.
Huun-Huur-Tu
Glasbena skupina prihaja iz avtonomne Republike Tuva v Ruski Federaciji, ki meji z Mongolijo in goji lastno glasbeno tradicijo, ki jo sestavljajo melodije brenkal ter ritmov perkusivnih instrumentov, kar učinkuje kot nekakšen odzven dolgih jež širom ravninskih pokrajin. Posebnost zasedbe je izvajanje izvirnega večglasnega petja, t.i. tuvansko grleno alikvotno petje, s katerim glasbeniki ustvarjalno izkoriščajo sozveneče – parcialne tone ustnih votlin med samim petjem. S to tehniko posamezni pevec lahko poleg osnovnega tona-note hkrati zapoje tudi relativni sozveeči ton-noto. Vse skupaj pomnoženo z večglasnostjo in drugimi inštrumenti ustvarja privlačno potovanje v svojevrsten zvočni univerzum.
Časopis New York Times jih je že davno opredelil z povedno besedno zvezo „zvočni čudež“. Njihova zvočnost je očarala številne glasbenike in skupine s katerimi je zasedba sodelovala. Omeniti gre torej plodna sodelovanja z skupino Kronos Quartet, indijskim tolkalcem Trilokom Gurtujem, ruskim klasičnim skladateljem Vladimirjem Martynovom, zborom The Bulgarian Voices Angelite, jazz zasedbo Moscow Art Trio, tuva priznano pevko Sainkho, ter nenazadnje z Ry Cooderjem, s čimer so ustvarili glasbo za film “Geronimo” v režiji Walterja Hilla. Nastopali so tudi z Frank Zappa, The Chieftains, Johnny “Guitar” Watson in L. Shankar, če se omejimo le pri nekaterih.
Uporabo tradicionalnih instrumentov kot so igil, byzaanchi, khommuz, doshpuluur in tuyug, zasedba uspe preko enega bolj samosvojih akustičnih fenomenov našega planeta, poustvarjati univerzalnost glasbenega izražanja.